Przewidywane ceny domów w Polsce w latach 2014-2020

Obecnie ceny domów i mieszkań w Polsce dla wielu z nas okazują się zbyt wygórowane, w związku z czym nierzadko zaciągamy kredyty i pożyczki na długie lata przeznaczone na zakup nieruchomości. Warto jednakże zapoznać się rokowaniami specjalistów i deweloperów, szacującymi ceny domków jednorodzinnych czy mieszkań w następnych kilku latach.

Według najnowszych przewidywań, przyszłe ceny mieszkań w kamienicach i blokach oraz koszt zakupu domu parterowego czy jednorodzinnego mogą znacznie różnić się od aktualnych stawek. Jak się okazuje, już obecne ceny są o kilka lub w niektórych, dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków nawet o kilkanaście procent tańsze niż mieszkania i domy z okresu 2007-2008.

Co ciekawe, mimo wyraźnego spadku cen nieruchomości i lokali mieszkalnych w ostatnich latach, w przyszłości może się okazać, iż w dużym stopniu wzrośnie podaż na nowe domy i mieszkania. Już teraz widać bowiem wyraźnie wzrost liczby ogłoszeń deweloperów i sprzedawców z rynku wtórnego. Z pewnością jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest właśnie przewidywane, przyszłe przesycenie rynku, a tym samym znaczne obniżenie cen za metr kwadratowy.

Obecna i przewidywana sytuacja rynku nieruchomości w Polsce jest także niejako spowodowana poprzez ogromną ilość dostępnych dla nas ofert kredytowych z wygodnym okresem spłaty czy dodatkowymi zabezpieczeniami na przykład na wypadek utraty pracy. Ze względu na rosnące zainteresowanie długoterminowymi pożyczkami na zakup mieszkania czy domu, ceny samych nieruchomości nieco spadają.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o zainteresowaniu polskimi nieruchomościami wśród obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak się bowiem okazuje, ceny mieszkań w UE nierzadko są nieco droższe niż u nas, ze względu na słabszą pozycję waluty. Stąd też wielu Anglików, Amerykanów, Francuzów czy Włochów decyduje się na kupno domu lub mieszkania w Polsce, po dużo korzystniejszej cenie.

Jak zgodnie twierdzą najlepsi eksperci, w najbliższym czasie, czyli w latach 2014-2020 i być może również później, obecna tendencja powinna się utrzymywać, prowadząc do niewielkich obniżek cen nieruchomości na rynku wtórnym jak i nowych domów czy budynków mieszkalnych. Warto jednakże pamiętać przy tym, iż zazwyczaj w sezonie wiosennym i letnim Polacy chętniej decydują się na zakup własnego mieszkania. W związku z tym należy liczyć się z możliwymi, nieco zawyżonymi cenami domów w okresach wakacyjnych po 2014 roku.